«УКРІНБАНК» — МИ НЕ БАНК-ЗОМБІ, ЯК ВВАЖАЄ ФГВФО

  1. Наші новини

«УКРІНБАНК» — МИ НЕ БАНК-ЗОМБІ, ЯК ВВАЖАЄ ФГВФО

«УКРІНБАНК» — МИ НЕ БАНК-ЗОМБІ,

ЯК ВВАЖАЄ ФГВФО

 

Володимир Клименко (голова правління ПАТ «Укрінком», в минулому — «УкрІнБанк») про заяву Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо «УкрІнБанк».

 

15 лютого 2021 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб оприлюднив інформацію про те, що він відновив контроль над так званим «зомбі-банком» — ПАТ «АКБ «Капітал». В контексті цієї новини ФГВФО заявив:

“Нині триває робота над поверненням під контроль Фонду останніх двох «зомбі-банків» — ПАТ «КСГ Банк» та ПАТ «УкрІнБанк». Вкладникам цих установ Фонд уже виплатив 1,8 млрд грн гарантованого відшкодування, із яких 1,76 млрд грн — вкладникам ПАТ «УкрІнБанк». Загальна сума акцептованих вимог кредиторів цих банків складає майже 3,2 млрд грн”.

Вважаю доцільним пояснити свою позицію, як найбільшого акціонера ПАТ «УкрІнБанк» та його голови правління.

З 2015 року Фонд повернув нашим вкладникам — 1,622 млрд гривень, а ми власними силами — 1,5 млрд.

3 листопада 2020 року Верховний Суд по справі № 926/18320/16 постановив: касаційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб залишити без задоволення, рішення судів двох інстанцій, якими було визнано протиправним наказ Міністерства юстиції України щодо скасування перереєстрації ПАТ «УКРІНБАНК» в ПАТ «УКРІНКОМ», залишити в силі.

 

Що це означає?

Майже п’ять років тому НБУ визнав наш банк неплатоспроможним (постанова №934). Згодом в 2016 році Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав процедуру ліквідації «УкрІнБанку». В результаті — ми виграли суди всіх інстанцій, а наразі перемога у Верховному Суді означає, що правда на нашій стороні.

Ми виплачуємо нашим вкладникам кошти (не у штатному режимі, враховуючи те, що у нас відібрали ліцензію). Ми єдиний банк, який не опустив руки, а протягом п’яти років успішно бореться за власну репутацію.

 

То чи можемо ми повернутись на фінансовий ринок?

НБУ відповідає, що ні, бо процедура повернення банківської ліцензії в Україні відсутня. За їх логікою банк можна вивести з ринку, а поновити — ні. Причому, у багатьох країнах світу інша логіка. Якщо ти, як банк, розрахувався по своїм зобов’язанням, ти можеш поновити свою діяльність як фінансова установа і, і можеш займатись торгівлею цінними паперами, займатись інвестиційним консалтингом та інше.

Процедура повернення банку на фінансовий ринок зазначена в директиві 2014/59/ЄС Європейського парламенту та Ради. Імплементація цієї директиви в українське законодавство є частиною Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом. Вона є у списку обов’язкових директив, під виконанням яких підписався голова Кабінету Міністрів України в 2017 році.

Законопроект №6273 щодо імплементації вказаної директиви подали на розгляд Верховної Ради ще у 2017 році, а зняли з розгляду в 2019. Причому, у висновку Комітету ВР з питань європейської інтеграції сказано, що він не суперечить праву Європейського Союзу, а правовідносини, що належать до сфери правового регулювання проекту Закону, регулюються в тому числі зазначеною директивою.

Зазначу, що навіть ФГВФО у своїй презентації бачення майбутнього банківського ринку відзначає, що зазначену директиву потрібно імплементувати в українське законодавство і дозволити банками повертатись на банківський ринок у разі повернення ліквідності.

Нагадаю, що проблеми «УкрІнБанку» почались з анексією Криму та окупацією частини Донецької та Луганської областей. Там у нас було близько 30% кредитного портфелю, який звичайно перестав обслуговуватись. Після цього відбулось виведення з комерційних фінустанов рахунків держпідприємств, які взяли кредити в банку, перестали їх обслуговувати і повертати кошти.

У жовтні 2015 року банк розробив план фінансового оздоровлення і не порушував жоден з його пунктів. У план були внесені, в тому числі, пункти з пошуку інвесторів.

В кінці жовтня 2015 року компанія Schneider Brothers виявила бажання інвестувати 1 млрд грн в «УкрІнБанк». Вони провели аудит, погодилися з проблемними активами банку.

Другий інвестор (компанія з Ізраїлю) підписала з нами попередній договір про інвестування 21 млн доларів в листопаді 2015 року, а в грудні цей документ було зареєстровано в НБУ.

Але обидва рази НБУ за невідомих нам причин були проти цих інвестицій та разом з ФГВФО прискорили процес ліквідації банку.

Вважаю, що громада має право знати мою позицію щодо наших взаємовідносин з ФГВФО та в цілому історію «УкрІнБанку» з початку 2014 року.

поділитись: